Doğa Yürüyüşü, Flora Gözlemi
Uludağ Sarıalan - Çobankaya

Sarıalan ile Çobankaya'yı birbirine bağlayan bu parkurun uzunluğu 3.8 kilometredir. Teleferik istasyonunun bulunduğu 1.650 mt. rakımdaki Sarıalan yaylasında Milli Park binaları ve hediyelik eşya barakalarının önünden başlayan parkur doğuya doğru ilerler. Sağda et-mangal lokantasını geçip yürüyüşe devam edildiğinde piknik alanı ve oyun sahası sonrasında yaklaşık 800 mt. sonra Mandıra boğazı mevkiinde Sarıalan dere geçilerek Sarıçayır?a (Alman Çayırı) varılır. Belirgin patika 300 mt. sonra sola dönerek hafif bir meyille yükselir ve Sarıçayır tepede Kurtkaya-Oteller patikası ayrımına varır. Çobankaya patikası sola devam eder ve orman içinden geçip yaklaşık 1.5 kilometre sonra Sobran yaylaya çıkar. Köprüden geçerek doğuya doğru yola devam eden patika yükselerek orman içine girer. Yaklaşık 400 m. sonra kuzey yönünde Gülpınar'a inen toprak müdahale yoluna çıkar. Çobankaya ulaşmak için sağa doğru ilerlenir ve kısa bir yürüyüşün ardından Çobankaya kamp alanına varılır. Sarıalan-Çobankaya arasında­ki bu yürü­yüş parkuru yaz aylarında kampçılar ve doğa yürüyüşü yapanlar tarafından çok sık kullanılır.


OsmangaziBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Ağaç Bilgi Levhası, 3 adet ağaç yön levhası
Bölge Sorumlusu: Uludağ Milli Park Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Ulucami-Sarıalan: 31.2 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.