Fotoğrafçılık, Günübirlik Alan, Tarihi Yerleşim, Yöresel Yemekler
Trilye

Trilye (Zeytinbağı) Bursa'ya 30 kilometre uzaklıktaki sahil ilçesi Mudanya?nın 12 kilometre batısındadır. Mudanya ilçe merkezinden itibaren Siği (Kumyaka) köyünü geçtikten sonra ulaşılan Trilye tarihi dokusunu günümüze kadar taşıyan eski bir Rum yerleşimidir. Uzun yıllar Rum-Ortodoks Hıristiyanları önemli bir dini merkez olan Tirilye, tarihi taş binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları ve evleri ile bir açık hava müzesi gibidir. Lozan mübadelesinden sonra Selanik ve Girit?ten gelen göçmenlerin yerleştirildiği Tirilye yaz aylarında, özellikle hafta sonları yoğun bir ziyaretçi akımına uğrar. Tirilye'nin Türkler tarafından fethinden sonra Fatih Camii olarak ibadete açılan Hagios Stephanos (İsa Kilisesi), 1907 yılında inşa edilen dört katlı Taş Mektep, 1878 yılında kilise olarak yapılan, yemekhane olarak bilinen ve günümüzde Kültür evi olarak kullanılan kilise, ''Dündar Evi'' olarak bilinen ve halen ailelerin oturdukları Hagios Ioannes kilisesi, duvarlarına resim yapılan ilk kilise olan resimli Kilise (Panagia Pontobasilissa) ve Tirilye'nin kuşbakışı olarak seyredilebildiği Çamlı Kahve ziyaretçiler ve fotoğrafçıların ilgisini çeker.


MudanyaBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası,
Bölge Sorumlusu: Bursa Büyükşehir Belediyesi - Kültür Truzim Bakanlığı
Şehirden Uzaklık: Merinos-Trilye: 39 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.