Fotoğrafçılık, Kuş Gözlemi
Karacabey Longoz Ormanları - Güney

Türkiye'de Kırklareli İğneada ve Sakarya Acarlar dışında Karacabey ilçesinde bulunan Longoz ormanları diğer adıyla Subasar ormanları olarak anılır. Longoz Ormanlarına ulaşmak için Bursa-İzmir karayolunun 52. Kilometresinde sağa, Cambaz-Seyran köy yoluna girilir. Seyran ve Hayırlar köyünden geçen asfalt yol Çapraz köy köprüsünde Karacabey ilçe merkezinden gelen yola bağlanır. Köprüden itibaren sağa, kuzeye dönerek 12 kilometre sonra Boğaz köye ulaşır. Longoz ormanları tabelasından sağdaki toprak yola girildiğinde parkur başlar. Kuzeye doğru 2.5 kilometre ilerleyen belirgin bir toprak yolun bulunduğu parkura bağlanan çeşitli patikalarda vardır.Yılın büyük bir bölümünde su altında kalan orman tabanı baharın gelmesiyle birlikte çevrede oluşan irili ufaklı gölcüklerde Nilüfer çiçeklerinin açtığı zengin bir flora yapısına sahiptir. Bunun yanı sıra Longoz ormanları aralarında Ak Pelikan, Alaca Baykuş, Balaban, Çamur Çulluğu, Dik Kuyruk, Flamingo, Kaşıkçı, Kocagöz, Kuğu, Sülün, Sürmeli Kum kuşu, Tepeli Pelikan, Turna, Yeşil Ağaçkakan, Yılan Kartalı gibi nadir görülenlerinde bulunduğu 217 farklı kuş türü ile çeşitli sürüngenlere ev sahipliği yapar. Bölge bu nedenle araştırmacılar, doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcilerinin yoğun ilgisini çeker.


KaracabeyBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası, 6 adet yön levhası
Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü - Uludağ Milli Park Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Gençosman-Boğaz Köy: 75 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.