Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık
Alaçam Şelalesi

Uludağ'ın güney yamacında, Göller bölgesine ulaşan 18 kilometrelik yolun başlangıç noktasının da bulunduğu Alaçam köyüne Bursa-Ankara karayolu üzerindeki Kestel ilçesinden ulaşılır. Şehre 13 kilometre uzaklıktaki Kestel ilçesi girişinden Çimento Fabrikası istikametinde sağa dönen yolda 10 kilometre sonra Alaçam tabelasından sağa dönülür. Yol ayrımından 7 kilometre içeride bulunan bir Gürcü köyü olan Alaçam, Uludağ Oteller Bölgesine alternatif olarak düşünülen bir kış sporları merkezi için seçilen bir bölgedir. Alabalık lokantaları, köyün güneyinde bulunan yaylası ile yaz aylarında özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Alaçam köyü şelalesi Uludağ'dan inen suların aktığı Deliçay üzerindedir. Köy meydanındaki kahvenin önünden güneybatıya dönen toprak yol bahçeler arasından geçerek 1.7 kilometre sonra Deliçay'ın yanındaki bir tepe üzerine çıkar. Tepenin sağından orman içine giren patika 300 metre sonra dere yatağına iner. Tepenin solundaki yön levhasının yanından güneye dönen diğer patika ise 200 mt. sonra yön levhasından sağa orman içine girer. Bu patika 150 mt. sonra Deliçay ya da bilinen adıyla Alaçam Şelalesinde sonlanır. Bahar aylarında Uludağ'da kar sularının erimesiyle coşan Alaçam şelalesi yaklaşık 10 metre yüksekten düşer.


KestelZorluk Derecesi: 1
Tahmini Yürüyüş Süresi(saat): 1
Bilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası, 3 adet yön levhası
Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Gençosman-Alaçam Köyü: 31 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.