Mağara Turizmi
Ayvaini Mağarası

5.5 kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun 4.cü mağarası olan Ayvaini Mustafakemalpaşa ilçesi sınırlarındaki Doğanalan köyünden başlayıp Nilüfer ilçesi sınırlarında, adını aldığı Ayva köyünde sona erer. Ayvaini mağarasına ulaşmak için Bursa-İzmir karayolunun 26. kilometresindeki Başköy ayrımından sola dönülüp Akçalar köyü yolu kullanılır. Uluabat gölünün güneydoğusunda ilerleyen yol Fadıllı köyünü geçtikten 1 kilometre sonra sola döner ve dağ yamacında yükselmeye başlar. Uluabat gölü panoramasının izlenebildiği asfalt yol Fadıllı sapağından 4 kilometre sonra Ayva köyüne ulaşır. Ayvaini mağarasının yaklaşık 17 mt.lik dikey bir kaya inişi ile başlayan giriş ağzına ulaşmak için köye dönen yola girmeden sağa dönülüp Kazanpınar-Doğanalan yolu kullanılır. Asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönen patikaya girildiğinde yaklaşık 650 mt. sonra mağaranın giriş ağzına ulaşır. Her iki yönden de girişi bulunan ve içinden Karadonlu deresinin aktığı Ayvaini mağarası içinde sarkıt, dikit, travertenler ve suyun durumuna göre 30?dan fazla gölcük bulunmaktadır. Halen oluşumunu tamamlamamış olan Ayvaini mağarasına gelen ziyaretçilerin görmek için çıktıkları çıkış ağzına ulaşan parke taşlı yol, kahve ile caminin arasından geçer. 250 mt. sonra sağa döner ve toprak yoldan 150 mt.lik bir tırmanışla mağara ağzına ulaşılır.


NilüferBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası, 1 adet yön levhası
Bölge Sorumlusu: Bursa Büyükşehir Belediyesi - Milli Park
Şehirden Uzaklık: Merinos-Ayva Köy: 41.2 Km.
Mağara Girişi: N40.10572 E28.68068
Mağara çıkışı: N40.12357 E28.70104Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.