Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Vadi Geçişi
Balaban Şelalesi

Uludağ'dan ovaya akan Kırkpınar deresinin Kocabalık vadisine aktığı kollarından biri üzerinde yer alan Balaban şelalesine Yıldırım İlçesindeki 75. Yıl mahallesinden ulaşılır. Ankara yolunun 6. Kilometrede Erikli kavşağından sağa dönen Erikli caddesi boyunca dağ yönünde yola devam edildiğinde yaklaşık 1.2 kilometre sonra Kaptangazi Caddesinden sola dönülür. Yazıcı Caddesi, Acar caddesi ve ardından Kerpiç sokaktan güney yönünde ilerleyerek parkura girilir. Toprak yol 3.2 kilometre sonra su deposu yanında sonlanır. Balaban Şelalesi tabelasından itibaren kayalık araziden dereye paralel geçen patika 450 mt. sonra dere yatağına iner. Parkurun yaklaşık 100 mt.si dere yatağından yüksekte olan eski su kanalı üzerinden geçtiğinden dikkat edilmesi gerekir. Parkurun başlangıç noktası olan su deposu ile Şelale arası 700 mt. civarındadır. 75. Yıl mahallesine özel araç dışında Belediye Otobüsleri ve Kent Meydanından kalkan minibüslerle de ulaşılabilir.


YıldırımZorluk Derecesi: 3
Tahmini Yürüyüş Süresi(saat): 1
Bilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası, 2 adet yön levhası
Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Gençosman-75.Yıl Mah.-Balaban: 12 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.