Fotoğrafçılık, Günübirlik Alan, Tarihi Yerleşim, Yöresel Yemekler
Cumalıkızık

Kuruluşu Osmanlının kuruluş dönemlerine kadar uzanan Cumalıkızık köyüne Ankara yolunun 6. kilometresindeki Otosansit kavşağından ulaşılır. Otosansit sitesinin içinden güneye devam eden yol 3.5 kilometre sonra Cumalıkızık köyü meydanında sonlanır. Osmanlı kırsal mimarisinin köy yerleşimlerinden biri olan ve tarihi dokusunu günümüze kadar koruyabilen Cumalıkızık köyü, Fidyekızık, Derekızık, Değirmenlikızık ve Hamamlıkızık köyleriyle birlikte Bursa?nın beşibiryerdesi olarak anılırlar.Bir zamanlar Ahududu üretimiyle geçinen Cumalıkızık köylülerinin son yıllardaki en önemli geçim kaynağı turizmdir. Köy meydanından itibaren tüm evlerde hediyelik eşyalar, gıda maddeleri satılır. Cumalıkızık hafta sonları Bursalılar dışında başka şehirlerden de çok sayıda ziyaretçi ağırlar. Özellikle Pazar günü Bursalılar Cumalıkızık'a köy kahvaltısı yapmak için gelirler. Tarihi dokusuyla film platosu olarak kullanılan Cumalıkızık?ın güneye doğru çıkan taş döşeli sokakları takip edildiğinde cami yanındaki Etnografya müzesi ziyaret edilebilir, çay bahçesindeki havuz başında soluklanılabilir.

 

Cumalıkızık ülkemizde Unesco Dünya Mirası listesinde olan 13 yerleşim yerinden biridir.

 

.


YıldırımBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası
Bölge Sorumlusu: Bursa Büyükşehir Belediyesi
Şehirden Uzaklık: Gençosman-Cumalıkızık: 12 Km.
Cumalıkızık: N40.17537 E29.17164Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.