Günübirlik Alan, Seyir Noktası
Küreklidere Şelalesi

Bursa'dan Kürekli Şelalesi'ne ulaşmak için iki ayrı yol kullanılır. Birincisi Kent Ormanı içinden, ikincisi ise Derekızık - Saitabat yolundandır.Kürekli şelalesine ulaşan orman içi patika başlangıcı, şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Ankara yolu üzerinde, Otosansit'i geçtikten sonra Cumalıkızık köyü kavşağından sağa, güneye dönen asfalt yol, mezarlıktan sola dönerek 5 kilometre devam eder. Bu yolda tabelalar takip edildiğinde şelalenin Hamamlıkızık sınırlarında bulunan başlangıç patikasına ulaşılır. Burası aynı zamanda Kent Ormanı girişidir. Dere boyunca oluşturulmuş patikadan yüründüğünde orta zorlukta olan parkur 2 kilometre sonra Şelaleye varır.Şelaleyi ulaşmak için kullanılan ikinci yol ise Derekızık-Saitabat arasında bulunan araç yoludur. Kestel kavşağından sağa dönen yol, Çimento fabrikası yanından Derekızık köyüne çıkar. Derekızık'ta köprüyü geçip sola dönülür ve Saitabat şelalesine 1 kilometre kala Ören Mahallesi tabelasından sağa sapılır. Uludağ yamaçlarına tırmanan 2.5 kilometre uzunluğundaki toprak yol yön levhaları takip edildiğinde Kürekli Şelalesinin görülebildiği bir seyir terası, çeşme ve bankların bulunduğu noktaya 100 mt. kala sona erer. Küreklidere Uludağ'da eski volfram madeninin doğusundan 1850 mt. rakımdan akmaya başlar. Aynı adı taşıyan kanyon boyunca akan sular sarp arazi nedeniyle birçok yerde irili ufaklı şelale meydana getirir. Kürekli şelalesi yaklaşık 80 mt. yükseklikten dökülür.


YıldırımBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası 2 adet yön levhası
Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Gençosman-Küreklidere: 17 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.