Neler Yapılır3.Bursa İpekli Dokumaları
3.Bursa İpekli Dokumaları

15. ve 17. yüzyıllarda ipek böcekçiliği ile ipek üretiminin yaygınlaşması Bursa’yı ipek kumaşların merkezi durumuna getirmiştir. Geleneksel olarak tezgâhlarda dokunan atkısı ve çözgüsü ipek, altın, gümüş iplikler ile dokunan ipek atlas, kadife gibi kumaşlar Osmanlı Sarayı’nın gözetiminde Sarayın kumaş ihtiyacını karşılamış, İpek ve kumaş tüccarları aracılığı ile Avrupa Saraylarını süslemiştir. 

Bursa’nın ipek ticaretinin ekonomik hayata yansıması olarak Koza Han ve İpek Han kent mimarisine kazandırmıştır. Koza Han ve İpek Han günümüzde ipek ve pamuklu dokumaların satıldığı mekânlar olarak faaliyet yürütmektedir.

 
Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.