Neler Yapılır26.Türk İslam Eserleri Müzesi
26.Türk İslam Eserleri Müzesi

Yeşil Külliyesine bağlı olarak Çelebi Mehmet döneminde 1419 yılında inşaa edilen Yeşil Medresesi, 1972'de yeniden düzenlenerek 1975 yılından itibaren Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmete girmiştir.Yapının salon ve odalarında; 12. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan maden, keramik, ahşap, işleme, silah, zırh, el yazması kitaplar, İslami sikke, İslami kitabeler ve mezar taşları ile Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait etnografik malzemeler sergilenmektedir.Hacivat ve Karagöz geleneksel gölge oyunu ile ilgili eşyalar, Bursa yöresine ait hamam eşyaları, Bursa tekke ve dergahlarına ait eşyalar; Osmanlı nişan madalyaları, çeşitli hat sanatı ustalarına ait levhalar ile Şeyh Hamdullah ve Hafız Osman gibi büyük ustalara ait hat sanat örnekleri, bakırdan yapılmış çeşitli mutfak ve kahve eşyaları da müzede sergilenen önemli eserlerdir.İbn Hilal İbn el-Bavvab tarafından 975/76 yılında yazılan Dua kitabı,14. yüzyıla ait zengin tezhipli Bakara Suresi, 1323 tarihli bir Kur'an-ı Kerim, Sultan II. Murad'a ait Kur'an-ı Kerim, Memluk Sultanı'nın Yıldırım Beyazid'e hediye ettiği ceylan derisi ile citlenmiş Kur'an-ı Kerim ile 15. yüzyıl çini tabakları Türk-İslam Eserleri Müzesi'nin en önemli objeleri arasında yer alır. 
15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Bursa'nın değişik yerlerinde bulunan seçkin mezar taşı örneklerinin bahçesinde teşhir edilmesiyle bu tarihi mekan adeta bir açık hava müzesine dönüşmektedir.

Ulaşım

Bursa merkezden Yeşil semtine gitmekte olan otobüsler ile ulaşım sağlanabilir.
Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.