Neler Yapılır25.Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
25.Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye'nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi'dir.Umurbey Mahallesinde İpeker Ailesi'ne ait olan, toplam 17.000 metrekarelik bir alanda kurulu olan ipek fabrikası, Tofaş tarafından restore edilerek 28 Haziran 2002'de müze olarak ziyarete açılır.Müze'de bulunan arabalar; Anadolu'daki binlerceyıllık araba sanayi ve kültürünün canlı ve etkili köşe taşları, Anadolu tasarım tarihinin değerli ve anlamlı ürünleridir. Müze'de 2600 yıl önceye ait bir tekerlekten yola çıkılarak, Tofaş tarafından üretilen motorlu araçlara kadar bir zaman tüneline girilir. 
Orjinali Balıkesir'de olan Üçpınar Tümülüsü ve kazı çalışmlarını gösteren duratranslar karşılar ilkin ziyaretçileri.Bu tümülüsün içerisindeki araba ve tekerlek parçaları müzenin başlangıç noktasını oluşturur.Müzede at arabası ve fayton imalatının yapıldığı tamamen orjinal malzemlerden oluşanbir imalethane yer alır.Bu müze "yeni ustaların, eski ustalara" bir teşekkürdür.Müze bahçesinde 300 yıllık tarihi çınar, 200 yıllık karadut,onlarca ağaç, bitki,çiçek ve çim alanlar yer alır.19. ve 20. yüzyıl yapımı Kozaklık Binaları, 15. yüzyıla ait 18. yüzyıla ait Eski Türk Evi bahçede yer alan önemli yapılardır.

Ulaşım

Bursa merkezden yürüyerek yada özel araçlarla Umurbey Mahallesine ve müzeye ulaşılabilir.
Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.