Neler Yapılır10.Çekirge Hamamı
10.Çekirge Hamamı

Çekirge semtinde I. Murad Caddesi üzerinde, Askeri Hastanenin önünde, yol seviyesinin altında kalan tek hamamdır. 
XIV.yy. (1365-1370) inşa edilmiştir. Kadınlarca şifalı ve kutsal bilinen hamam parasız yıkanmak üzere yapılmıştır. 
Yoldan birkaç basamak inildikten sonra yapıya giriş sağlanır. Giriş kapısı üzerinde tuğla ile deniz dalgası motifi işlenmiştir. Uzunca bir koridordan soğukluk bölümüne geçilir. Soğukluğun üzeri tek kubbe ile örtülüdür. Kubbeye geçiş içeride tromplarla sağlanmıştır. Bu bölümden yine dikdörtgen planlı başka bir koridora geçilmektedir. Bu koridora sıcaklık, usturalık bir hela bağlanır. Sıcaklık bölümünün üzeri kubbe ile örtülüdür. 
Yapının beden duvarları kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Örgü sırasında iki sıra kesme taş, bazen iki bazen de üç sıra tuğla kullanılmıştır. Ayrıca taşların arasında dikey tek tuğla kullanılmıştır. Yapının kubbeleri dıştan betonla kaplıdır. 

Ulaşım

Çekirge Semtine gitmekte olan otobüslerle ulaşım sağlanabilir.
Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.