Neler Yapılır7.Bursa Ulu Cami
7.Bursa Ulu Cami

Orhan Gazi parkının bulunduğu geniş bir alana Yıldırım Beyazıt zamanında 1396-1400 yılları arasında yapılmıştır. Osmanlı camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilkidir Ulu cami’nin on iki büyük dört köşeli paye üzerine oturan 20 kubbesi bulunmaktadır.Yıldırım Beyazıd’ın 1396 Niğbolu zaferinden sonra Ulucami inşaatına başlanmıştır. Caminin inşaatı bittikten sonra ilk namazı Yıldırım Beyazıd, Molla Fenari, Emir Sultan’ın bulunduğu cemaate Somuncu Baba kıldırmıştır. Ulucaminin ilk imamı Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebidir. Caminin içinde kubbenin altında yer alan şadırvanın on altı köşeli havuzu ve üç çanaklı fıskiyesi vardır.Mimber kapısı üzerindeki kitabe caminin bitiş tarihini 802 (1399-1400) yılları olarak göstermektedir.İki minaresi olan caminin batıdaki minaresi Yıldırım Beyazid zamanında, doğudaki minaresi ise Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.Timur istilasında tahrip edilen camii bu yıllarda tamir edilmiş en büyük onarımı ise 1855 depreminden sonra yapılmıştır.

Ulaşım

Bursa merkez Atatürk Caddesi üzerinde PTT'nin karşısında yer almaktadır.
Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.