Neler Yapılır2.Balibey Han
2.Balibey Han

15. yüzyıl sonlarında Fatih Sultan Mehmet döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Beyin oğlu, Bali Bey tarafından yaptırılan han, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk üç katlı hanı olma özelliği taşınmaktadır. Kapalı Çarşı'daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla, çarşının karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır. Balibey Hanın 1950'li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak 1970'li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı bilinmektedir. Balibey Han restore edildikten sonra 2008 yılının Mart ayında kent ile buluşturulmuştur.

Ulaşım

Bursa merkezinde Altıparmak Caddesinden veya Fomara meydanından Ulucami'ye giden yol üzerinde, Tophane sırtlarının başlangıcında bulunmaktadır.
Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.