Doğa Yürüyüşü, Flora Gözlemi, Fotoğrafçılık
Soğukpınar - Ketenli - Aras Şelalesi

Parkurun başlangıcı olan Soğukpınar bucağına Uludağ Milli Park girişi öncesinde sağa sapan Bağlıköyü-Soğukpınar yolundan girilir. Karabelen-Bağlı Yaylası-Soğukpınar köyü arasında uzanan asfalt yol 11 kilometredir. Bursa’dan Keles karayolunu takip ederek Soğukpınar’a ulaşan 45 kilometrelik ikinci bir yol daha vardır.Ketenliyayla-Aras parkuruna Soğukpınar köyünü Keles’e bağlayan asfalt yoldan girilir. Köy camiinin altından devam eden Keles yolunun 2.ci kilometresindeki Ketenli tabelasından sola dönülür. Toprak yol 2.1 kilometre sonra tekrar sola döner ve 300 devam ettikten sonra Geçit yayla-Ketenli yayla istikametine yönelen son sapağa ulaşır. Ketenli tabelasını takiple 3.2 kilometre sonra Ketenli yaylasına ulaşılır. Yaylanın sonunda solda, Orman muhafazaya ait terk edilmiş binaların önünden geçerek Uludağ istikametine ilerleyen belirgin patikadan devam edilir. Bilgi levhasının yanındaki Aras Şelalesi yön tabelası ve parkurun çeşitli yerlerinde bulunan kırmızı-beyaz işaretler takip edildiğinde sonuncusu yorucu bir çıkışın ardından 1.9 kilometrelik yürüyüşle Aras Vadisine varılır. Orman içi patikadan çıkıp vadiye girildiğinde kayalıklar arasından akan Aras derenin solundaki işaretlenmiş patikadan devam edilir ve yaklaşık 300 m. sonra Aras şelalesinin aktığı kayaya ulaşılır. Soğukpınar köyünden Aras Şelalesine olan uzaklık 9.5 kilometredir.


OsmangaziZorluk Derecesi: 4
Tahmini Yürüyüş Süresi(saat): 1:30
Bilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası 4 adet yön levhası
Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Gençosman-Soğukpınar: 37 km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.